Firmy si zvykají na home office. Developeři by se měli začít obávat

Po pandemii bude muset mnoho firem šetřit. Jedním ze způsobů, jak snížit náklady, je nechat část zaměstnanců pracovat z domu, jak je tomu ve většině západních zemí.

"Čtyři z pěti lidí si i nadále přejí pracovat více než jeden den v týdnu z domova. Odvětví, kde již tradičně home office známe, jsou například poradenské služby a IT firmy. Naopak odvětví, kde home office úplně nefunguje, jsou například právní služby nebo věda a výzkum," popsal ředitel Office Agency Petr Žalský.

Podle ekonoma Štěpána Křečka budou moci firmy šetřit tím, že přejdou z větších kancelářských prostor do menších objektů. "Zároveň bude muset také celá řada firem skončit kvůli pandemii koronaviru a jejich prostory budou také neobsazené," sdělil Křeček.

Podobných kancelářských budov vznikají po celé republice desítky. Jestli o ně ale firmy budou mít v budoucnu zájem, ukáže čas. "Celá řada nájemníků do budoucna bude požadovat sníženou výši nájemného. Takže mohou být samozřejmě ty kancelářské prostory méně výnosné," konstatoval Křeček.