Penta zvažuje založení realitního fondu a expanzi do západní Evropy

Expanze by měla směřovat do jednoho z evropských velkoměst. V tuto chvíli Dospiva zvažuje zejména Německo, nicméně nevylučuje například ani Londýn. Aby firma zajistila financování pro nákladnou expanzi, zkoumá možnost založení realitního fondu. Skupina zatím čeká na zklidnění realitního trhu, který byl v posledním roce prakticky zmrazen a zejména na kancelářském trhu docházelo k transakcím jen ojediněle.

Čeští investoři považují nemovitostní fondy za velmi atraktivní investici, což podtrhují i vysoké výnosy, které fondy v posledních letech investorům poskytly. Penta se developmentu začala věnovat teprve kolem roku 2012, kdy začala výstavba jejich první kancelářské budovy, Florentina, jehož výstavba byla dokončena v roce 2014. I přes poměrně krátkou dobu na trhu se skupině podařilo stát se jedním z nejdůležitějších hráčů na poli developmentu v Česku a na Slovensku. Právě díky úspěšnosti vystavěných budov v posledních letech je možné očekávat, že o investiční fond bude mezi investory velký zájem.

Dospiva uvedl pro deník E15, že by skupina do fondu vložila své nejhodnotnější nemovitosti, jako například nový projekt Masaryčka, který vznikl ve spolupráci s architektonickým studiem Zahy Hadid. Penta plánuje pokračovat ve výstavbě na významných pražských lokalitách i v následujících letech. Mezi plánované projekty patří například výstavba v místě zbouraného Transgasu na pražských Vinohradech, na takzvaném dejvickém Kulaťáku nebo v okolí autobusového nádraží na Florenci. Skupina zvažuje i rozšíření projektu Churchill Square na Žižkově nebo výstavbu v Letňanech.

Do konce minulého roku investovala Penta v Česku a na Slovensku 850 milionů eur do výstavby bytů a dalších téměř 1,2 miliardy eur do kanceláří. V přepočtu se jedná o celkem asi 50 miliard korun. Dalších 25 miliard korun má skupina připravené na investice do konce roku 2025.

Kromě Masaryčky, která bude zpřístupněna nájemcům v tomto roce, vybudovala Penta v Praze kancelářské budovy zahrnující například Smíchoff, Novou Waltrovku nebo Churchill.